Odżywianie
Dieta po operacji bariatrycznej – co jeść, a czego unikać?
4 MIN CZYTANIA
4 MIN CZYTANIA
Odżywianie
Opublikowano: 22 stycznia 2024r.
Redakcja Chudniemy.pl
Sukces operacji bariatrycznej nie zależy wyłącznie od samej procedury chirurgicznej, ale także od diety, którą pacjent stosuje w okresie rekonwalescencji. Co jeść po zmniejszeniu żołądka? Poznaj nasze propozycje jadłospisu!
Po operacji bariatrycznej ważne jest przestrzeganie diety, która ma nie tylko zapewnić odpowiednie odżywianie, ale także ochronę delikatnego żołądka i wspieranie procesu gojenia.
Trzeba przy tym pamiętać, że każda faza wymaga indywidualnego dostosowania w zależności od reakcji organizmu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Pierwsza faza diety po operacji bariatrycznej, znana jako faza płynna, trwa zwykle od kilku dni do tygodnia. Dieta bariatryczna skupia się na spożywaniu klarownych płynów. Potem wprowadza się pokarmy półpłynne. Jadłospis może się składać z bulionu warzywnego, rosołu z kurczaka lub indyka, zup kremów z dyni, pomidorów, buraków czy marchewki.
Bulion drobiowy (1 szklanka) zagotuj wraz z pomidorami (5-6 szt.), olejem rzepakowym (2 łyżki) oraz pokrojoną marchewką (1-2 szt.) i pietruszką (1 szt.). Warzywa gotuj do miękkości, następnie zblenduj oraz dopraw solą, pieprzem, słodką papryką oraz bazylią. Podawaj z jogurtem naturalnym lub typu Skyr.
Do picia można wybrać: herbaty ziołowe (oprócz herbaty z mięty), niesłodzone napoje proteinowe czy wodę z cytryną.
Druga faza diety po operacji bariatrycznej, znana jako faza papkowata, zazwyczaj rozpoczyna się po kilku tygodniach od operacji i trwa około 2-4 tygodni. Wśród przepisów mogą pojawić się np. puree z gotowanych warzyw, gotowane mięso drobiowe lub chude mięso wołowe oraz pasty twarogowe, jajeczne i rybne.
Zblenduj na jednolitą masę twaróg chudy (100g), awokado (1 szt.), jogurt naturalny (2 łyżki) i nasiona słonecznika (3 łyżki), a następnie dopraw solą i pieprzem.
Trzecia faza diety po operacji bariatrycznej, znana jako faza miękkich pokarmów, zazwyczaj rozpoczyna się około 4 – 6 tygodni po operacji. Przepisy mogą opierać się na takich składnikach jak: gotowane mięso z indyka, ryba na parze, puree z warzyw, omlet z lekko ściętych jajek, zupy i pasty jogurtowo-warzywne.
Ugotowane pół piersi z kurczaka rozdrobnij, wymieszaj z rozgniecioną ćwiartką awokado, kukurydzą (1 łyżka), jogurtem (3 łyżki) oraz drobno pokrojonym pomidorem (bez skórki i nasion). Następnie dopraw solą i pieprzem.
Czwarta faza diety po operacji bariatrycznej, znana jako faza stałej diety, zazwyczaj rozpoczyna się około 8 tygodni po operacji. Na tym etapie można wprowadzić przepisy uwzględniające: grillowaną pierś z kurczaka, grillowane lub gotowane na parze warzywa, pieczony łosoś czy makarony.
Płatki jaglane (2 łyżki) zagotuj na wodzie razem z połową startej marchewki. Następnie wymieszaj je z jogurtem typu skyr (2 łyżki), dodaj pokrojonego banana oraz posiekane orzechy (1 łyżka).
Każda faza diety bariatrycznej ma swoje specyficzne cele i wyzwania, począwszy od zapewnienia odpowiedniego nawodnienia i zmniejszenia obciążenia dla żołądka, przez wprowadzanie większej różnorodności pokarmów, aż po powrót do zdrowego sposobu odżywiania się poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Ważne, aby pacjenci przestrzegali zaleceń dietetycznych. W końcu dieta bariatryczna po zabiegu nie jest tylko planem żywieniowym, który należy przestrzegać przez kilka miesięcy. To raczej początek długotrwałej zmiany w sposobie odżywiania i myślenia o jedzeniu, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej wagi na długie lata po operacji.
Źródła: