Odżywianie
Dieta bariatryczna, czyli 4 fazy przepisów po zmniejszeniu żołądka
5 MIN CZYTANIA
5 MIN CZYTANIA
Aktywność fizyczna
Opublikowano: 26 lutego 2024r.
Redakcja Chudniemy.pl
Regularne ćwiczenia to jeden z filarów utrzymania efektów operacji zmniejszenia żołądka. Jednak nie wszystkie rodzaje aktywności są zalecane tuż po zabiegu. Jakich ćwiczeń należy unikać w pierwszym roku po operacji bariatrycznej?
Operacja bariatryczna jest poważnym zabiegiem, który wymaga od pacjentów wprowadzenia zmian w wielu aspektach codziennego życia, w tym w aktywności fizycznej. Istotne jest jednak, aby wspomniane zmiany wprowadzać stopniowo, bez pośpiechu, bo efekty mogą być odwrotne od zamierzonych.
Pierwsze tygodnie po operacji powinny upłynąć na odpoczynku i rekonwalescencji, aby organizm przyzwyczaił się do nowej sytuacji, a rany się wygoiły. W tym czasie szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleconej przez lekarza diety po operacji bariatrycznej i odpowiednia suplementacja, a typowe ćwiczenia fizyczne nie są jeszcze zalecane.
Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien całe dnie spędzać w pozycji leżącej. Wręcz przeciwnie – musi możliwie szybko zacząć wstawać z łóżka i pokonywać krótkie dystanse. Na początku wystarczą wyprawy do kuchni czy łazienki, a potem zalecane są 5-10 minutowe spacery, ćwiczenia oddechowe, na równowagę i rozciągające wybrane partie ciała – ręce, nogi, plecy. Z czasem aktywność można zacząć wydłużać i zwiększać jej intensywność, jednak warto robić to po konsultacji z lekarzem i pod okiem doświadczonego rehabilitanta.
Po początkowym okresie rekonwalescencji (zwykle po 4-6 tygodniach) większość pacjentów czuje się już na tyle dobrze, by rozpocząć ćwiczenia aerobowe lub podstawowe ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem masy ciała. Może to być:
W tym czasie optymalnym planem ćwiczeniowym jest około 150 minut aktywności aerobowej w 2-3 sesjach siłowych w tygodniu. Co ważne, korzystniejszą dla organizmu opcją jest regularność ćwiczeń niż intensywny wysiłek. Lepiej poświęcić na aktywność 20-30 minut każdego dnia niż postawić na rzadkie, ale bardzo wymagające treningi. Dzięki temu ćwiczenie wchodzi w nawyk, a efekty choć wolniejsze – będą łatwiejsze do utrzymania.
Chociaż aktywność fizyczna jest kluczowym elementem procesu rekonwalescencji, istnieją pewne rodzaje ćwiczeń, których należy unikać w pierwszym roku po operacji bariatrycznej, aby nie zaszkodzić procesowi gojenia i nie wywołać komplikacji. Sprawdź, kiedy można ćwiczyć po operacji zmniejszenia żołądka.
Jakich ćwiczeń należy unikać w pierwszym roku po operacji zmniejszenia żołądka? Tego typu aktywności to:
Zalecenia dotyczące tego, jakich ćwiczeń należy unikać w pierwszym roku po operacji bariatrycznej, mówią także o rezygnacji ze skakania (np. na skakance czy trampolinie), a także o zaawansowanych pozycjach jogi i pilatesu. Wykluczone powinny być także sporty wyczynowe, takie jak jazda na nartach, windsurfing czy jazda konna, ponieważ podczas ich uprawiania istnieje duże ryzyko urazów i wystąpienia problemów z raną pooperacyjną.
W pierwszym roku po operacji bariatrycznej ważne jest, aby podejść do aktywności fizycznej z rozwagą, unikając ćwiczeń, które mogą zaszkodzić procesowi gojenia lub spowodować komplikacje. Kluczowe jest skupienie się na stopniowym zwiększaniu aktywności fizycznej i unikaniu tych, które mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Aby mieć pewność, że plan treningowy będzie wspierał proces odchudzania i poprawę zdrowia, jednocześnie minimalizując ryzyko urazów, warto opracować go w porozumieniu z lekarzem i fizjoterapeutą.
Źródła: