Odżywianie
Dieta po operacji bariatrycznej – co jeść, a czego unikać?
6 MIN CZYTANIA
6 MIN CZYTANIA
Odżywianie
Opublikowano: 02 sierpnia 2024r.
Redakcja Chudniemy.pl
Operacje bariatryczne wiążą się z istotnymi zmianami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Może to powodować różnorodne dolegliwości i zaburzenia pokarmowe. Jak sobie z nimi poradzić, aby szybko powrócić do pełni sił?
Operacje bariatryczne, takie jak rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy) i bypass żołądkowy (gastric bypass) prowadzą do dużych zmian w strukturze i funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. W efekcie może to powodować różnorodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ich przyczynami są:
Zaburzenia pokarmowe mogą obejmować szereg problemów, takich jak biegunka, zaparcia, refluks żołądkowo-przełykowy, nudności, wymioty oraz niedobory żywieniowe. Zobaczmy, jak sobie z nimi radzić i kiedy należy zwrócić się o pomoc medyczną.
Biegunka po operacjach bariatrycznych jest często wynikiem zbyt szybkiego przejścia treści pokarmowych przez jelita. Bywa także efektem nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych i zmian w diecie.
Jak sobie radzić z biegunkami?
Powodem zaparć jest zmniejszona objętość jelit, zmiana diety, ale także mniejsza aktywność fizyczna.
Jak sobie radzić z zaparciami?
Refluks pojawia się z powodu zwiększonego wydzielania kwasu żołądkowego lub osłabienia dolnego zwieracza przełyku, szczególnie po rękawowej resekcji żołądka.
Jak sobie radzić z refluksem żołądkowo-przełykowym?
Bóle brzucha, wymioty i nudności mogą wynikać z wielu czynników, w tym z reakcji organizmu na zmiany w diecie lub dostosowania się do nowego sposobu trawienia. Czasem stanowią także efekty uboczne leczenia pooperacyjnego.
Jak sobie radzić z bólami brzucha i nudnościami?
Po operacjach bariatrycznych zmniejszona objętość żołądka oraz zmieniony proces wchłaniania mogą prowadzić do niedoborów witamin i minerałów.
Jak sobie radzić z niedoborami żywieniowymi?
Zaburzenia mikroflory jelita po operacji bariatrycznej
Zmiany w diecie oraz operacyjne zmiany w przewodzie pokarmowym mogą wpłynąć na równowagę mikroflory jelitowej, co prowadzi do wzdęć, gazów czy bólu brzucha.
Jak sobie radzić z zaburzeniami mikroflory jelita?
Pleśniawka po operacji zmniejszenia żołądka
Pleśniawka jest infekcją grzybiczą wywołaną przez drożdże z rodzaju Candida. To dość powszechne powikłanie, zwłaszcza po zastosowaniu antybiotyków.
Jak sobie radzić z pleśniawką?
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego po operacji bariatrycznej – kiedy udać się do lekarza?
Wiele dolegliwości pokarmowych jest normalnych i ustępuje samoistnie, jednak istnieją określone objawy, które powinny skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej.
Zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie:
Dolegliwości pokarmowe po operacji bariatrycznej – podsumowanie
Zaburzenia pokarmowe po operacjach bariatrycznych mogą wpływać na pogorszenie komfortu życia. Aby zmniejszyć te przykre dolegliwości, wystarczy zastosować odpowiednią dietę, suplementację, aktywność fizyczną, a w razie potrzeby leczenie farmakologiczne. Równocześnie istotne jest, aby być świadomym objawów wymagających pilnej konsultacji z lekarzem, takich jak uporczywy ból brzucha, wysoka gorączka, trudności w połykaniu, krwawienie z przewodu pokarmowego czy objawy ciężkiej hipoglikemii. Szybka reakcja i odpowiednia opieka medyczna znacząco poprawiają wyniki leczenia i pomogą w uniknięciu poważniejszych komplikacji.
Bibliografia: