Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

5 MIN CZYTANIA


Opieka medyczna


Opublikowano: 15 marca 2024r.


Redakcja Chudniemy.pl

Strona główna » Opieka medyczna » Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

Operacja zmniejszenia żołądka metodą endoskopową to bardzo skuteczny sposób walki z otyłością. I choć jego efekty bywają spektakularne, to jednak nie u każdego pacjenta ubytek masy jest taki sam. Ile się chudnie po zmniejszeniu żołądka?

Ile można schudnąć po operacji zmniejszenia żołądka?

Operacja bariatryczna wykonywana metodą endoskopową to nowoczesny zabieg chirurgiczny, polegający na zmniejszeniu objętości żołądka. Dzięki temu pacjenci muszą bardziej świadomie podchodzić do jedzenia, precyzyjnie kontrolować rodzaj spożywanych pokarmów i liczbę przyjmowanych kalorii, a to przekłada się na szybki spadek masy ciała. Szacuje się, że w ciągu roku po zabiegu można stracić nawet 70% nadprogramowych kilogramów, co przekłada się na 20-30% wagi wyjściowej. Należy jednak pamiętać, że to, ile kilogramów rzeczywiście zrzuci pacjent, zależy od bardzo wielu czynników, w tym jego zaangażowania w proces odchudzania oraz indywidualnych predyspozycji.

Na spadek masy ciała po operacji bariatrycznej ma wpływ:

  • wyjściowa waga pacjenta i ilość tkanki tłuszczowej,
  • rodzaj wykonanego zabiegu,
  • stan zdrowia pacjenta, w tym obecność chorób metabolicznych,
  • przygotowanie chorego do zabiegu,
  • dotychczasowy tryb życia,
  • kondycja psychiczna pacjenta.

Jak spada waga tuż po operacji bariatrycznej?

Pytanie o to, jak spada waga po operacji bariatrycznej, to zwykle jedna z pierwszych kwestii, które pacjenci poruszają z lekarzem. Osoby zmagające się z otyłością chcą wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się efektów i jak szybko zaczną tracić nadprogramowe kilogramy. Dobrą wiadomością jest fakt, że w pierwszych miesiącach po operacji zmniejszenia żołądka zwykle spadek wagi postępuje błyskawicznie i jest najbardziej zauważalny. Z uwagi na ograniczenia w ilości spożywanego pokarmu i zmiany metaboliczne w ciągu 3-6 miesięcy po zabiegu można stracić nawet 15-20% nadmiernej masy ciała

Jak wygląda to na konkretnych liczbach? 

  • Jeśli nadwaga u pacjenta wynosiła 40 kilogramów, to w trakcie pierwszego półrocza może on zrzucić nawet ⅕ z tego, czyli schudnąć 8 kg
  • To, jaka rzeczywiście będzie u niego utrata wagi po operacji bariatrycznej, zależy jednak od indywidualnych predyspozycji. 
  • Zwykle największe spadki tuż po zabiegu notują osoby z największą nadwagą, a na późniejszym etapie różnice te się wyrównują. 

Jak spada waga w kolejnych miesiącach po operacji bariatrycznej

Pierwsze pół roku po operacji bariatrycznej to zwykle czas, kiedy można zauważyć najbardziej spektakularne efekty, a liczby na wyświetlaczu wagi najszybciej maleją. W kolejnych miesiącach te ubytki stają się mniejsze, jednak jeśli pacjent przestrzega zaleceń lekarza i dietetyka, wciąż postępują. 

  • Na tym etapie bardzo ważna jest determinacja osoby walczącej z otyłością, bo niewielkie postępy w redukcji masy ciała mogą budzić zniechęcenie i rozczarowanie. 
  • Warto jednak pamiętać, że metoda małych kroków przynosi wymierne efekty, a nawet 1 czy 2 utracone kilogramy miesięcznie to duża ulga dla organizmu. 
  • Kluczowe jest utrzymanie trendu spadkowego, a nie skokowe spadki masy ciała, które mogą później skutkować efektem jo-jo i powrotem do wagi wyjściowej.

Co ma wpływ na spadek wagi po operacji?

Operacja bariatryczna to bez wątpienia skuteczna metoda walki z otyłością, jednak nie zawsze gwarantuje taki sukces, na jaki liczą pacjenci. Przede wszystkim sam zabieg to tylko punkt wyjścia do utraty nadprogramowych kilogramów, a na efekt finalny w ogromnym stopniu wpływa dyscyplina i konsekwencja w przestrzeganiu zaleceń pooperacyjnych. Mowa przede wszystkim o stosowaniu odpowiedniej diety i ogólnej zmianie trybu życia. 

Czynniki sprzyjające utracie masy ciała po operacji bariatrycznej to:

Olbrzymie znaczenie podczas procesu chudnięcia ma również psychika pacjenta. Odpowiednia motywacja, a także wsparcie emocjonalne i psychologiczne ze strony rodziny, przyjaciół i specjalistów bywają nieocenione, zwłaszcza w momentach kryzysowych. 

Utrata wagi po operacji bariatrycznej – podsumowanie

Operacja zmniejszenia żołądka metodą endoskopową to efektywna strategia w walce z otyłością, umożliwiająca pacjentom utratę nawet 70% nadprogramowych kilogramów w ciągu roku. Warto jednak mieć na uwadze, że sama operacja to nie wszystko – kluczowe dla utrzymania spadku wagi są dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia suplementacja. Bez dyscypliny i zaangażowania w zmianę trybu życia nie uda się osiągnąć trwałych rezultatów, a pacjentowi grozić będzie ryzyko powrotu do wagi sprzed operacji. 

Źródła:

  • Binda A., Jaworski P., Ciesielski A., Tarnowski W.: Metodologia prezentacji wyników chirurgicznego leczenia otyłości. Postępy Nauk Medycznych, https://www.czytelniamedyczna.pl/5298,metodologia-prezentacji-wynikow-chirurgicznego-leczenia-otylosci.html [Dostęp: 11.03.2024]
  • Stanowski E., Paśnik K.: Chirurgiczne leczenie otyłości – aktualny stan wiedzy. Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne. 2008; 3(2): 71–86.
  • Michalik M., Tarnowski W., Żukowska W.: Chirurgia bariatryczna. The Patient Education Institute, Warszawa 2017.
  • Jastrzębska M., Ostrowska L.: Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych. Forum Zaburzeń Metabolicznych, t. 1, 4, s. 201-209 
  • Głuszek S.: Niepożądane następstwa wczesne i odległe chirurgicznego leczenia otyłości, Postępy Nauk Medycznych, 7/2009, s. 514-523.

Dołącz
do społeczności: