Opieka medyczna
Korzyści po zabiegu bariatrycznym – dlaczego warto wykonać zabieg?
6 MIN CZYTANIA
6 MIN CZYTANIA
Opieka medyczna
Opublikowano: 14 czerwca 2024r.
Redakcja Chudniemy.pl
Operacja bariatryczna to skuteczny krok na drodze do zgubienia nadprogramowych kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg ten wymaga odpowiedniego przygotowania – w tym wykonania różnych badań. O jakich badaniach mowa?
Operacja bariatryczna to dla wielu osób jedyna szansa na zakończoną sukcesem walkę z otyłością. Zanim jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, musi odbyć szereg konsultacji z różnymi specjalistami, wykonać serię zaleconych badań, a także zadbać o swój dobrostan fizyczny i psychiczny. Cały proces jest złożony i czasochłonny – kwalifikacja do zabiegu może zająć nawet 4-6 miesięcy i wymaga od pacjenta dużego zaangażowania.
Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do operacji bariatrycznej.
Chirurgiczne leczenie otyłości może przebiegać na kilka sposobów, a decyzję o wyborze odpowiedniej metody lekarz zawsze podejmuje na podstawie indywidualnych przesłanek. Jeśli jednak chodzi o badania, to zwykle obejmują one podobny zakres, choć w przypadku niektórych pacjentów lekarz może zalecić dodatkowe testy. Do podstawowych badań, które należy wykonać przed operacją bariatryczną, zaliczają się badania obrazowe, laboratoryjne, gastroskopia i kolonoskopia.
Badanie pozwala ocenić stan narządów, znajdujących się w jamie brzusznej. Należy je wykonać na 3 miesiące przed terminem operacji. Informacje uzyskane z USG brzucha mogą być istotne dla anestezjologa, pomagając w planowaniu znieczulenia i zarządzaniu ryzykiem operacyjnym.
Gastroskopia to badanie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy przy użyciu giętkiego endoskopu. Pozwala na dogłębną ocenę przewodu pokarmowego, a przede wszystkim dostarcza informacji o strukturze anatomicznej żołądka, co jest ważne przy planowaniu techniki operacyjnej (np. czy pacjent kwalifikuje się do określonego rodzaju zabiegu, takiego jak bypass żołądkowy lub rękawowa resekcja żołądka). Gastroskopię wraz z testem Helicobacter pylori najlepiej wykonać na 3 miesiące przed planowanym zabiegiem.
Elektrokardiogram i echo serca należy wykonać na 3 miesiące przed operacją w celu oceny prawidłowości pracy serca. Dzięki tym badaniom lekarze mogą dostosować plan operacyjny i anestezjologiczny do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zminimalizować ryzyko powikłań kardiologicznych w trakcie i po operacji. Badania te są szczególnie istotne w przypadku osób powyżej 45 roku życia i z wagą ponad 150 kg.
RTG może ujawnić powiększenie serca (kardiomegalię) lub inne nieprawidłowości w strukturze serca, co jest ważne dla oceny ryzyka związanego z operacją i znieczuleniem. Badanie to pozwala również na wykrycie chorób płuc, które mogą zwiększać ryzyko powikłań pooperacyjnych. Spirometrię można natomiast przeprowadzić w celu oceny funkcji płuc i ryzyka związanego ze znieczuleniem.
Analiza krwi powinna obejmować kompletną morfologię krwi, poziomy elektrolitów, cukru, lipidów, wątroby i funkcji nerek oraz inne testy, aby ocenić ogólny stan zdrowia.
Rekomendowane badania to
Dodatkowo warto sprawdzić p/anty HCV, antygen HBS, OB, CRP, morfologia z rozmazem, APTT, INR, D-dimery, NT-proBNP, OGTT.
Analiza składu ciała przed operacją bariatryczną jest cennym narzędziem diagnostycznym, które dostarcza szczegółowych informacji o proporcjach różnych komponentów ciała takich jak tłuszcz, mięśnie, kości i woda. Dane te są niezbędne do skutecznego planowania i przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Informacje z analizy składu ciała umożliwiają ponadto tworzenie indywidualnych planów dietetycznych i programów ćwiczeń, które są kluczowe dla osiągnięcia optymalnej wagi przed operacją, a także dalszy spadek masy po zabiegu.
Przygotowanie do operacji bariatrycznej to proces, który wymaga od pacjenta dużego zaangażowania. Przede wszystkim obejmuje szereg konsultacji medycznych i wymaga przeprowadzenia wielu badań obrazowych oraz laboratoryjnych, dzięki czemu lekarz będzie w stanie dobrze zaplanować zabieg, a potem bezpiecznie go przeprowadzić. Warto jednak pamiętać, że dobre wyniki to nie wszystko – równie istotne jest także przygotowanie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Jeśli pacjent jeszcze przed zabiegiem straci zalecaną liczbę kilogramów, zmieni swoje nawyki żywieniowe i zadba o odpowiedni poziom aktywności, to po operacji szybciej dojdzie do siebie i lepiej zniesie okres rekonwalescencji.
Źródła: