Waga a operacja bariatryczna — ile trzeba schudnąć przed zabiegiem?

6 MIN CZYTANIA


Wiedza o zabiegach


Opublikowano: 21 czerwca 2024r.


Redakcja Chudniemy.pl

Strona główna » Wiedza o zabiegach » Waga a operacja bariatryczna — ile trzeba schudnąć przed zabiegiem?

Operacja bariatryczna to skuteczna metoda w walce z otyłością. Jednak aby zwiększyć jej efektywność i bezpieczeństwo, przed zabiegiem zaleca się wstępną utratę wagi. Ile trzeba schudnąć, aby zakwalifikować się do operacji i dlaczego jest to ważne?

Jaka waga do operacji bariatrycznej jest rekomendowana?

Operacja bariatryczna wskazana jest dla osób chorujących na otyłość, czyli tych, których BMI przekracza 30 kg/m2. Wprowadza się ją w momencie, gdy inne metody walki z otyłością nie przynoszą skutku. W szczególności kieruje się na nią pacjentów z otyłością olbrzymią (III stopnia) lub chorobami współistniejącymi powstałymi w wyniku nadmiernej masy ciała. W przypadku otyłości III stopnia do zabiegu kwalifikuje się zazwyczaj przeciętny mężczyzna ważący ok. 120 kg, natomiast kobieta — 100 kg. 

Należy jednak pamiętać, że przed wdrożeniem leczenia chirurgicznego bierze się pod uwagę nie tylko aktualny wskaźnik BMI, ale również jego poziom z poprzednich lat. Rozważając operację bariatryczną, warto więc przypomnieć sobie, jak od momentu zachorowania na otyłość zmieniała się nasza waga. Co więcej, tuż przed zabiegiem bariatrycznym wskazana jest również redukcja masy ciała. Schudnięcie tuż przed operacją zaleca się nawet w momencie, gdy po zmniejszeniu masy ciała wskaźnik BMI okaże się niższy niż wymagany. Ponadto wstępna utrata wagi pozwala na rozważenie metody operacji, której wybór dotychczas nie był brany pod uwagę.

Czy do operacji bariatrycznej trzeba schudnąć?

Osoby z otyłością są o wiele bardziej narażone na ryzyko powikłań i infekcji pooperacyjnych. Z tego względu przed operacją bariatryczną zaleca się obniżenie masy ciała. Aby to osiągnąć, zazwyczaj wprowadza się niskokaloryczną dietę, która skutecznie redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie wagi pozwala na lepsze przygotowanie organizmu do zabiegu. Schudnięcie tuż przed operacją nie tylko ogranicza ryzyko powikłań, ale także odciąża serce i wątrobę

Jakie jeszcze korzyści może przynieść utrata wagi przed operacją bariatryczną?

  • Skrócenie czasu operacji — nadmiar tkanki tłuszczowej oraz powiększona wątroba powstała z jej powodu mogą utrudnić lekarzom dotarcie do żołądka. Obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej ułatwi przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, co w rezultacie przyspieszy przebieg operacji.
  • Zminimalizowanie ryzyka powikłań pooperacyjnych — redukcja masy ciała tuż przed operacją pozwoli zmniejszyć ryzyko powikłań chirurgicznych takich jak: infekcje, zakrzepy krwi, czy problemy z układem oddechowym.
  • Szybsza rekonwalescencja — wstępna utrata wagi przyspieszy proces leczenia i pozwoli osiągnąć lepsze rezultaty po zakończeniu operacji.
  • Łatwiejsze wdrożenie nowego stylu życia — schudnięcie ułatwi adaptację do nowych nawyków żywieniowych oraz pozwoli przygotować się psychicznie do wdrożenia nowego stylu życia już po zakończeniu leczenia chirurgicznego.

Spadek wagi wskazany jest w szczególności u osób, których obecny stan nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Utrata masy ciała pozwoliłaby na ponowne rozważenie i ewentualne wdrożenie leczenia chirurgicznego.

Ile trzeba schudnąć do operacji bariatrycznej?

W zależności od ośrodka, w którym zamierzamy poddać się operacji, zalecenia dotyczące liczby kilogramów do zrzucenia mogą się nieznacznie różnić. W większości przypadków niezbędne jest schudnięcie o ok. 5-10% masy stanowiącej nadwagę — taka ilość pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych. Jednak to, ile dokładnie trzeba schudnąć, ustalane jest indywidualnie, a decydują o tym czynniki takie jak: aktualny stan zdrowia pacjenta, zalecenia lekarza prowadzącego oraz wymagania kliniczne. 

Liczba kilogramów do zrzucenia może się także różnić w zależności od metody operacji. 

  • Endoskopowe zmniejszenie żołądka metodą OverStitch (ESG) można wykonać wyłącznie w przypadku BMI mniejszego niż 40kg/m2. To właśnie wtedy metoda ta przynosi najlepsze rezultaty. 
  • Z kolei u osób o wyższym wskaźniku masy ciała można przeprowadzić implantację balonu żołądkowego lub operację zmniejszenia żołądka metodą by-pass (nawet w przypadku BMI powyżej 50). 

Jak schudnąć przed operacją bariatryczną?

Utrata wagi tuż przed operacją bariatryczną to idealna okazja do zmiany nastawienia oraz przyzwyczajenia się do stylu życia, który trzeba będzie wdrożyć po zabiegu. Istotną rolę w okresie przedoperacyjnym odgrywa dieta, która ułatwi nam zrzucenie nadmiaru kilogramów. Wprowadza się ją min. 2 tygodnie przed operacją, a w jej trakcie zaleca się stosowanie niskokalorycznych produktów, bogatych w białko i błonnik. Dobrą praktyką jest także zmniejszenie wielkości porcji oraz regularne przyjmowanie posiłków — ok. 5-6 razy dziennie. Stosowanie odpowiednio dobranej diety, dostarczającej 800-1200 kcal dziennie, pozwoli nie tylko zredukować wagę, ale również zmniejszy rozmiar wątroby. 

Warto ponadto stopniowo wprowadzić aktywność fizyczną. Niewskazane są jednak intensywne treningi, które mogą przeciążyć organizm. Zamiast tego zaleca się spokojne spacery oraz ćwiczenia gimnastyczne, które można wykonywać w domu lub ośrodku rehabilitacyjnym. Rekomendowane formy aktywności to:

  • ćwiczenia oddechowe — usiądź na krześle w wygodnej pozycji, a następnie weź głęboki oddech, podnosząc ręce do góry. Powtórz czynność kilka razy, pamiętając o prawidłowym i spokojnym oddechu,
  • ćwiczenia ogólnokondycyjne — leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach, a następnie powoli unoś biodra do góry, napinając pośladki. Następnie opuść biodra i powtórz ćwiczenie ok. 10 razy,
  • ćwiczenia przeciwzakrzepowe — siedząc na krześle, wyprostuj jedną nogę i podnieś ją do góry, a następnie połóż na ziemi. Powtórz to samo z drugą nogą, wykonując po kilka powtórzeń na nogę. Zwróć uwagę, aby twoje plecy przylegały do oparcia krzesła.

Podsumowanie — waga a operacja bariatryczna

Operacja bariatryczna to skuteczna metoda w walce z otyłością. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten jest rozwiązaniem ostatecznym stosowanym, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego skutku. Wskazana jest w szczególności osobom z BMI powyżej 30 kg/m². Przygotowanie do operacji bariatrycznej wymaga wykonania szeregu badań i konsultacji ze specjalistami.  Przed zabiegiem zaleca się stosowanie niskokalorycznej diety, która pozwoli na zredukowanie masy ciała. Schudnięcie tuż przed operacją nie tylko ułatwi jej przeprowadzenie, ale również przyśpieszy proces leczenia i pozwoli na łatwiejszą adaptację do nowego stylu życia.

Źródła:


Dołącz
do społeczności: