Opieka medyczna
Jak działa endoskopowe zmniejszenie żołądka?
6 MIN CZYTANIA
6 MIN CZYTANIA
Opieka medyczna
Opublikowano: 29 marca 2024r.
Redakcja Chudniemy.pl
Otyłość to jeden z czynników utrudniających zajście w ciążę. Z tego względu wiele kobiet przed rozpoczęciem starań o dziecko decyduje się na operację bariatryczną i redukcję wagi. Czy ciąża po zabiegu to dobry pomysł? Kiedy się na nią zdecydować?
Chęć zostania mamą to marzenie wielu kobiet, jednak nie każda zostanie obdarzona aż tak dużym szczęściem. Przyczyn problemów z płodnością jest wiele, a otyłość to jeden z czynników będących wysoko na tej liście. Duża nadwaga może prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej i cyklu owulacyjnego, co przekłada się na trudności z zajściem w ciążę. Co więcej, gdy starania zakończą się sukcesem, to sama ciąża u kobiet z otyłością może przebiegać z komplikacjami. Rośnie zagrożenie cukrzycą ciążową i stanem przedrzucawkowym, także zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu. Z uwagi na wszystkie te kwestie lekarze zalecają, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko kobieta zredukowała masę ciała do prawidłowego poziomu.
Operacja bariatryczna, w połączeniu ze zdrową dietą ( i aktywnością fizyczną, to skuteczny sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, a tym samym na poprawę jakości życia. Lepsza kondycja organizmu może z kolei przełożyć się na większy popęd seksualny, unormowanie gospodarki hormonalnej i wzrost płodności, co sprzyja poczęciu. Prawidłowa masa ciała ma również dobry wpływ na przebieg całej ciąży i porodu.
Czy jednak ciąża po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka jest bezpieczna, a zabieg nie odbije się negatywnie na zdrowiu dziecka i mamy? Zdaniem ekspertów można zajść w ciążę po operacji bariatrycznej zakończoną szczęśliwym rozwiązaniem. Kluczowe jest jednak zaplanowanie tego procesu, zachowanie odpowiedniej przerwy między zabiegiem i regularne konsultacje lekarskie przez całe 9 miesięcy.
Operacja bariatryczna nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, a spowodowany zabiegiem spadek wagi może wręcz korzystnie wpłynąć na płodność kobiety i jej zdrowie w trakcie ciąży. Należy jednak pamiętać, że chirurgicznie zmniejszenie żołądka to rewolucja dla całego organizmu i musi minąć pewien czas od operacji, aby ciało było gotowe na kolejne, duże zmiany.Kiedy więc można zajść w ciążę po operacji bariatrycznej?
Po operacji bariatrycznej ciało przechodzi szereg zmian, które mogą mieć wpływ na ciążę i jej przebieg. Zbyt wczesna ciąża po zabiegu może prowadzić do niedożywienia, niedoborów składników odżywczych, zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu, a także wzrostu ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Aby wyeliminować większość potencjalnych zagrożeń, kobiety po operacji bariatrycznej powinny zwracać szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii. Kluczowe elementy dbania o zdrowie w trakcie ciąży to:
Dobro mającego przyjść na świat dziecka to dla każdej mamy priorytet, dlatego wiele pań boi się, że operacja bariatryczna niekorzystnie odbije się na zdrowiu dziecka. Tego typu obawy nie mają medycznego uzasadnienia – przeprowadzony odpowiednio wcześniej zabieg zmniejszenia żołądka nie wpływa na rozwój wewnątrzmaciczny płodu ani nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych.
Zagrożenia zdrowotne mogą dotyczyć sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciąże zbyt szybko lub gdy w wyniku szybkiej utraty kilogramów i niewłaściwej diety będzie miała niedobory ważnych dla rozwoju dziecka składników mineralnych. Istotne jest przede wszystkim kontrolowanie poziomu kwasu foliowego, witaminy B12, wapnia i żelaza, bo niedobory tych witamin i minerałów mogą skutkować m.in.:
Warto tutaj dodać, że braki powyższych substancji mogą również utrudnić przyszłym mamom karmienie dziecka w sposób naturalny. Sama operacja bariatryczna nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią i nie powinna powodować problemów z laktacją, jednak zbyt małe stężenie składników odżywczych i witamin w mleku może negatywnie przełożyć się na wzrost i rozwój dziecka.
Ciąża po operacji bariatrycznej jest możliwa i nie ma dla niej przeciwwskazań, jednak wymaga szczególnej uwagi i ścisłego monitorowania ze strony lekarzy oraz przyszłych rodziców. Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę zaleca się konsultację ze specjalistą, a w trakcie trwania ciąży przeprowadzanie regularnych badań, dzięki czemu zdrowie matki i dziecka nie będzie w żaden sposób zagrożone. Podczas planowania ciąży po operacji bariatrycznej warto również zwrócić uwagę na aspekty psychospołeczne. Wsparcie ze strony partnera, rodziny i przyjaciół mogą mieć istotne znaczenie dla przebiegu ciąży i porodu, a także być nieocenioną pomocą w trakcie połogu.
Źródła: