Czy można spożywać alkohol po operacji bariatrycznej?

5 MIN CZYTANIA


Opieka medyczna


Opublikowano: 25 marca 2024r.


Redakcja Chudniemy.pl

Strona główna » Opieka medyczna » Czy można spożywać alkohol po operacji bariatrycznej?

Zdrowa dieta i ruch to dwa główne zalecenia po operacji bariatrycznej. Na nich jednak lista się nie kończy, bo ważnym punktem jest także ogólna zmiana trybu życia, w tym ograniczenie używek. Czy po zmniejszeniu żołądka można pić alkohol?

Czy po operacji żołądka można pić alkohol?

Operacja bariatryczna to skuteczny sposób walki z otyłością, jednak rzeczywista utrata wagi to nie tylko efekt zabiegu. Wiele zależy od determinacji pacjenta, w tym zmiany trybu życia – od diety (w szczególności jedzenia, którego należy unikać po operacji bariatrycznej), przez aktywność fizyczną , po rezygnację z używek. Szczególnie interesującą kwestią jest spożycie alkoholu po operacji bariatrycznej i pytanie, czy po zmniejszeniu żołądka już na zawsze trzeba zapomnieć o kieliszku wina albo ulubionym drinku

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, czasu po zabiegu i rodzaju oraz ilości trunku. Natomiast wiadomo, że  w pierwszej fazie po operacji picie alkoholu jest absolutnie zabronione. Co więcej, również bezpośrednio przez zmniejszeniem żołądka pacjent powinien zrezygnować z napojów wyskokowych, ponieważ spożywanie alkoholu może mieć duży wpływ na przebieg zabiegu.

Ile czasu nie można pić alkoholu po operacji bariatrycznej?

Pierwsze tygodnie po operacji bariatrycznej to czas na rekonwalescencję i okres, kiedy organizm pacjenta dochodzi do siebie. Wtedy też zalecenia dietetyczne są najbardziej restrykcyjne i należy bacznie przyglądać się nie tylko ilości i rodzajowi spożywanych posiłków, ale także przyjmowanych płynów. Picie alkoholu w tym czasie jest bezwzględnie zabronione i nawet najmniejsza dawka może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

  • Przyjmuje się, że całkowita abstynencja powinna trwać minimum 3 miesiące od operacji, jednak w przypadku niektórych osób konieczna jest jeszcze dłuższa rezygnacja z alkoholu
  • Ostateczną decyzję w tej kwestii powinien podjąć lekarz prowadzący, który najlepiej zna stan zdrowia i historię medyczną pacjenta. 
  • Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie będzie medycznych przeciwwskazań do sięgnięcia po alkohol, to wcale nie oznacza, że warto go pić lub można to robić bez ograniczeń.
  • Ogólne zalecenia dietetyczne mówią, że osoby po operacji bariatrycznej powinny przez całe życie zredukować do minimum ilość pitego alkoholu i spożywać go tylko okazjonalnie, w symbolicznych dawkach. 

Zmniejszenie żołądka a picie alkoholu – jakie mogą być skutki dla zdrowia?

Spożycie alkoholu po operacji bariatrycznej wymaga szczególnej ostrożności i w wielu przypadkach zaleca się całkowitą abstynencję. Powód takich rekomendacji jest prosty – wpływ alkoholu na organizm po zmniejszeniu żołądka różni się od jego wpływu na osobę, które nie przeszła takiego zabiegu.

Najbardziej negatywne skutki picia alkoholu po operacji bariatrycznej

  • niekorzystny wpływ na gojenie się ran – alkohol może wpłynąć na proces gojenia się ran, ponieważ zakłóca zdolność organizmu do walki z infekcjami i może opóźniać regenerację tkanek,
  • niepożądane interakcje z lekami – po operacji pacjenci często muszą przyjmować różne leki, a także wdrożyć dodatkową suplementację po operacji bariatrycznej. Alkohol może wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami, osłabiając ich działanie lub prowadząc do niepożądanych skutków ubocznych,
  • zwiększone ryzyko zatrucia – po operacji bariatrycznej alkohol szybciej się wchłania, przez co zmniejsza się tolerancja organizmu na tę substancję. Może to prowadzić do zatruć i złego samopoczucia,
  • wyższa podatność na uzależnienia – zmiana sposobu wchłaniania alkoholu może spowodować szybsze podnoszenie się stężenia substancji we krwi, a to zwiększa ryzyko uzależnienia.

Oprócz powyższych zagrożeń alkohol jest również źródłem pustych kalorii, które mogą przyczynić się do niepożądanego przyrostu masy ciała, podważając efekty operacji bariatrycznej. Alkohol może także wpływać na wybory żywieniowe, prowadząc do podejmowania decyzji niezgodnych z zaleceniami dietetycznymi po operacji.

Zmniejszenie żołądka a alkohol – czy rodzaj trunku ma znaczenie?

Znając odpowiedź na pytanie, czy po operacji bariatrycznej można pić alkohol, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią: jakie trunki warto wybierać, by jak najmniej odczuć skutki jego spożycia. W tym przypadku sprawa jest dość skomplikowana:

  • alkohole wysokoprocentowe (np. wódka) mają silniejszy wpływ na organizm i szybciej zostają wchłonięte. Ich wypicie, nawet w niewielkich dawkach, może więc skutkować szybszym upojeniem, a nawet zatruciem. 
  • Piwo, wino i kolorowe drinki, choć procentowo słabsze, zawierają jednak więcej kalorii, więc sięganie właśnie po nie może niekorzystnie odbić się na wadze pacjenta. 

Decydując się na sięgnięcie po alkohol po operacji bariatrycznej, warto więc pamiętać, że żaden trunek nie pozostanie obojętny dla kondycji organizmu. Jeśli jednak osoba po kilku miesiącach czy roku od zmniejszenia żołądka okazjonalnie sięgnie po kieliszek wina czy małą szklankę piwa, to nie nie musi mieć wyrzutów sumienia. Ważne, by zachować umiar zarówno w ilości, jak i częstotliwości spożywanego alkoholu. 

Alkohol po operacji bariatrycznej – podsumowanie

Decyzja o spożyciu alkoholu po operacji bariatrycznej powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem. Z uwagi na możliwe ryzyko uzależnienia, zmiany w metabolizmie alkoholu i interakcje z lekami zwykle najlepszym wyborem jest zdecydowane ograniczenie lub całkowite unikanie alkoholu. I choć ostateczny wybór zależy od indywidualnych okoliczności, to zdrowie i dobrostan powinny być zawsze priorytetem.

Źródła:


Dołącz
do społeczności: